Maltepe Üniversitesi | Konferans: "Stres, Psikolojik Dayanıklılık ve Spor Motivasyonu”

Konferans: "Stres, Psikolojik Dayanıklılık ve Spor Motivasyonu”

"STRES, PSİKOLOJİK DAYANIKLILIK VE SPOR MOTİVASYONU”
İstanbul Çocukları Vakfı tarafından desteklenen, Maltepe Kaymakamlığı'nın koordinatörlüğünde Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar Araştırma Merkezi (SOYAÇ), Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Maltepe İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor İstanbul Genel Müdürlüğü ortaklığında yürütülen 'Maltepe Gençler Birliği Spor Kulübü' projesi kapsamında yapılacak olan konferans, 29 Kasım Perşembe günü,  Maltepe Spor Kompleksi’nde saat 13:00’te gerçekleşecektir.

Uzman Spor Psikoloğu Umut DOĞAN tarafından verilecek olan konferansta aşağıdaki konular ele alınacaktır:

  • Spor motivasyonunu arttırmanın yolları nelerdir?
  • Stresle nasıl daha iyi başa çıkabiliriz?     
  • Psikolojik dayanıklılık geliştirilebilir mi?

Umut DOĞAN Kimdir?

Uzman Spor Psikoloğu Umut DOĞAN, halen doktora eğitimini Avustralya Spor Enstitüsü ve Kanberra Üniversitesi’nde sürdürmektedir. Yüksek lisans eğitimini Finlandiya’nın Jyväskylä Üniversitesi ve Almanya’nın Leipzig Üniversitesi’nde Spor ve Egzersiz Psikolojisi üzerine tamamlamıştır. Bunun öncesinde, Hollanda’nın Leiden Üniversitesi’nde Klinik Psikoloji yüksek lisansı yapmış, lisans eğitimini ise Bilkent Üniversitesi’nde Psikoloji üzerine almıştır.

Umut DOĞAN’ın doktora araştırmasının konusu sporda kullanılan psikolojik stratejilerdir. Bu kapsamında sporda kullanılan psikolojik stratejilerin etkinliğini ölçmeye ve arttırmaya yarayan yeni bir yöntem ve profil geliştirmiştir. Halen söz konusu profilin geçerli ve güvenilir bir yöntem olup olmadığını test etmektedir. İlgilendiği diğer araştırma konularıysa farkındalık temelli uygulamalar, egzersiz bağımlılığı ve psikolojik dayanıklılıktır. 

Düşüncede Özgür, Eğitimde Çağdaş, Bilimde Evrensel